Elektrośmieci – co to takiego?

Czym są elektrośmieci?

Elektrośmieci są niebezpieczne, dlatego nie można ich wyrzucać do zwykłego śmietnika, wymagają odpowiedniej utylizacji, czym zajmują się przeznaczone do tego zakłady, wyspecjalizowane i mające niezbędne zezwolenia. Trzeba również liczyć się z tym, że za niewłaściwe obchodzenie się z odpadami elektronicznymi grożą poważne konsekwencje prawne i finansowe. Policja lub straż miejska mogą nałożyć mandat, a jego wysokość może wynieść do kilku tysięcy złotych.

Czym są elektrośmieci? Jakie wyróżnia się ich rodzaje?

Elektrośmieci są zużytymi odpadami elektronicznymi i elektrycznymi, do których zaliczają się przestarzałe i nieużywane sprzęty RTV i AGD. Zalicza się do nich między innymi pralki i lodówki, telewizory, komputery, odkurzacze, świetlówki, żarówki, baterie, żelazka, wiertarki itd. Za elektrośmieci uznaje się różnego typu urządzenia gospodarstwa domowego, teleinformatyczne, telekomunikacyjne, audiowizualne, oświetleniowe i medyczne. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE z dnia 4 lipca 2012 roku, od dnia 15 sierpnia 2018 roku elektrośmieci zostały podzielone na sześć grup.

W pierwszej znajduje się sprzęt, którego działanie opiera się na wymianie temperatury. Dotyczy to między innymi pomp ciepła, lodówek, chłodziarek, grzejników olejowych. Kolejną grupą są ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 cm. Do trzeciej grupy zaliczane są różnego rodzaju lampy. W czwartej grupie umieszczono sprzęt wielkogabarytowy (np. pralki, zmywarki, kuchenki, piekarniki, suszarki, panele fotowoltaiczne, oprawy oświetleniowe). Na piątą grupę elektrośmieci składa się sprzęt małogabarytowy. W szóstej grupie jest małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny o wymiarach poniżej 50 cm.

Wpływ elektrośmieci na środowisko i ludzi

Recykling odpadów elektrycznych jest niezwykle istotny nie tylko pod względem dbałości o środowisko naturalne. Dzięki niemu możliwe staje się również odzyskanie wielu wartościowych materiałów, które mogą zostać ponownie wykorzystane. Służą one między innymi do produkcji innych produktów, co przekłada się na sporą oszczędność pieniędzy. Recykling elektrośmieci przyczynia się do redukcji emisji zanieczyszczeń i szkodliwych gazów cieplarnianych, do których zalicza się przede wszystkim niebezpieczny dwutlenek węgla. Kolejną korzyścią jest zredukowanie zużycia wody i energii, której nie może zabraknąć w procesie wytwarzania różnych surowców, przykładowo szkła.

Trzeba pamiętać o tym, że elektrośmieci stanowią zagrożenie dla środowiska, w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do zatrucia ludzi i zwierząt. Dzieje się tak, ponieważ podczas ich składowania wydzielają się niebezpieczne substancje, zaczynają przenikać do gleby, wód gruntowych, powietrza. Najbardziej problematyczny jest uszkodzony sprzęt elektroniczny, to samo dotyczy świetlówek i nawet niepozornych baterii. Metale ciężkie po przedostaniu się do organizmu zaczynają się w nim akumulować, zatruwać go, bardzo trudno się z niego oczyścić. Niezwykle szkodliwa jest rtęć, obecna przykładowo w świetlówkach. Rtęć prowadzi do uszkodzenia nerek, powoduje zaburzenia wzroku i słuchu, deformuje kości i prowadzi nawet do rozwoju chorób nowotworowych.

W elektrośmieciach znajduje się także ołów, który wykazuje działanie toksyczne i rakotwórcze. Dodatkowo, przedostaje się do narządów wewnętrznych typu płuca, wątroba, serca i nerki. Gromadzi się w skórze i mięśniach, niszczy tkankę kostną i szpik. W odpadach elektrycznych znajdują się związki bromu, zwłaszcza w sprzęcie komputerowym, które wywołują szereg patologicznych zmian w układzie rozrodczym, wywołują problemy urologiczne. Kolejną toksyną jest kadm, obecny przede wszystkim w bateriach, który wywołuje zmiany rakowe, zaburza funkcjonowanie nerek i układu rozrodczego, przyczynia się do deformowania szkieletu kostnego. W elektrośmieciach obecne są także inne niezwykle niebezpieczne substancje i związki, czyli nikiel, chrom, freon, azbest, PCB.

Bezpieczny recykling elektrośmieci, czyli co zrobić z odpadami?

Jest wiele miejsc, do których można oddać zużyte odpady elektroniczne. Świetnym przykładem jest nasz skup elektrośmieci online – Elektropaka.pl. Możliwe jest oddanie do bezpiecznej utylizacji dysków twardych, FDD / CD-ROM / DVD, kart graficznych i dźwiękowych, komputerów samochodowych, pamięci RAM, pasków z paneli LCD, płyt głównych i laptopowych, płyt klasy B i C, płyt z dysków twardych i komputerów samochodowych, płyt z napędów CD-ROM i telefonów komórkowych, procesorów, tabletów, laptopów, dekoderów telewizyjnych, routerów, smartfonów, telefonów komórkowych czy zasilaczy komputerowych.

Pozbądź się elektrośmieci bez ryzyka otrzymania mandatu w wysokości do nawet 5 tysięcy złotych! Wystarczy zarejestrować się na stronie elektropaka.pl, następnie posegregować i wpisać towary do wysyłki, po czym zapakować do kartonu lub na paletę. My zajmiemy się zamówieniem kuriera, który odbierze przesyłkę spod wskazanego adresu. Elektrośmieci posortujemy, zważymy i wycenimy, a Ty otrzymasz ofertę. Po zaakceptowaniu oferty wpłacimy pieniądze na podane przez Ciebie konto. I to wszystko bez wychodzenia z domu!

Zobacz również

To top