Kary za wyrzucanie elektrośmieci. Nawet 5 tys. zł!

Kary za wyrzucanie elektrośmieci

Wyrzucenie elektrośmieci może być bardzo kosztowne. Kary za wyrzucanie elektrośmieci sięgają nawet 5 tysięcy złotych! Lepiej wybrać się ze starą elektroniką do wyznaczonego miejsca, aby nie narazić się na problemy. Elektrośmieci jako odpad elektroniczny wymagają odpowiedniej utylizacji, aby nie stanowiły zagrożenia dla środowiska. Niestety niektórzy nie wiedzą, co z nimi zrobić, wyrzucają je gdziekolwiek. Jest to jednak prosta droga do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, dlatego pora dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Jakie są kary za wyrzucanie elektrośmieci?

Zgodnie z aktualnymi przepisami za nieodpowiednie postępowanie z odpadami elektronicznymi można dostać mandat w wysokości do nawet pięciu tysięcy złotych. Jeśli ktoś chce się uchronić przed konsekwencjami finansowymi, to musi zadbać o prawidłowe zutylizowanie zużytej elektroniki. Wystarczy, że wyrzuci się do śmietnika niewielkie radio samochodowe, a niestety można słono za to zapłacić. Nie należy bagatelizować przepisów dotyczących właściwego rozporządzania elektroodpadami.

Oczywiście nie każdy zostanie od razu obciążony mandatem w wysokości pięciu tysięcy złotych, bo jest to maksymalna kwota. Kary zaczynają się od 20 złotych i są nakładane, gdy ktoś umieści elektrośmieci z innymi odpadami w koszu. O wymiarze kary decyduje ustawa dotycząca zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z roku 2015. Mandat może zostać nałożony przez straż miejską lub przez policję, dlatego wyrzucenie na mieście zwykłej baterii może skończyć się niemiłą niespodzianką i dodatkowym wydatkiem.

Co zalicza się do elektroodpadów?

Trzeba pamiętać o tym, że odpady elektroniczne są bardzo groźne dla zdrowia i środowiska, bo zawierają trujące pierwiastki. Konieczne staje się zutylizowanie ich w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu, aby cała procedura przebiegała bezpiecznie. W odpadach elektronicznych są między innymi: azbest, rtęć, kadm, freon i wiele innych szkodliwych substancji, które wydostają się ze zużytych urządzeń i zaczynają przenikać do otoczenia, czyli gleby, wód gruntowych i powietrza. Rozprzestrzeniają się one na szeroką skalę, zatruwając środowisko. Jeśli ktoś postępuje nieprawidłowo z elektrośmieciami, to niestety przyczynia się do zanieczyszczania przyrody, w skrajnych przypadkach może nawet dojść do zatrucia zwierząt i ludzi.

Złym pomysłem będzie wobec tego podejmowanie samodzielnych prób zdementowania urządzeń elektrycznych i elektronicznych. To prosta droga do narażenia zdrowia swojego i bliskich na poważne zagrożenia. Przykładowo w niepozornych bateriach znajdują się silnie żrące substancje w postaci litu i manganu, nie brakuje również bardzo niebezpiecznych metali ciężkich, które kumulują się w organizmie i niezwykle ciężko się ich potem z niego pozbyć. Przyczyniają się one do pogorszenia zdrowia, rozwoju rozmaitych schorzeń. Wiele osób kojarzy elektroodpady przede wszystkim ze sprzętem elektronicznym, ale zalicza się do nich telefony komórkowe, sprzęt RTV, sprzęt AGD, baterie, żarówki, świetlówki, LED-y, powerbanki itd.

Gdzie można legalnie wyrzucać odpady elektroniczne?

Skoro nie można wrzucać elektrośmieci do kosza, to pojawia się pytanie, gdzie się z nimi udać, aby uniknąć mandatu. Zużytego sprzętu elektronicznego każdy ma możliwość pozbycia się na kilka sposobów. Prostym rozwiązaniem jest zawiezienie elektrośmieci do pobliskiego sklepu, w którym nabyło się nowy sprzęt. Jest on zobowiązany do tego, aby odebrać odpady elektroniczne. Z kolei przedmioty o mniejszych gabarytach, co dotyczy przykładowo żarówek, można wyrzucić w sklepie wielkopowierzchniowym, który ma w asortymencie RTV i AGD lub w markecie budowlanym. W supermarketach znajdują się pojemniki na odpady elektroniczne, głównie na baterie, świetlówki itd., to samo dotyczy popularnych dyskontów.

Kolejną opcją będzie pozostawienie elektrośmieci na osiedlowym śmietniku, na co mogą pozwolić sobie nie tylko mieszkańcy bloku. W miastach znajdują się również specjalne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, do których każdy może odwieźć swoje odpady elektroniczne. Trzeba jednak wcześniej sprawdzić, czy dany PSZOK nie ma jakichś ograniczeń, nie przyjmuje konkretnych odpadów, przykładowo wielkogabarytowych lub zawierających poszczególne substancje.

W dużych miastach znajdują się także tzw. punkty zbierania, w których również można oddać zużytą elektronikę. Demontażem urządzeń elektrycznych i elektronicznych powinien zająć się wyspecjalizowany zakład przetwarzania, który ma na to zezwolenie.

Oddaj elektroodpady kurierem do skupu online!

Jeżeli nie chcesz sam oddawać zużytej elektroniki, zapraszamy do skorzystania z naszego skupu online. Na stronie Elektropaka.pl bez najmniejszego problemu możesz z listy wybrać produkty, które chcesz oddać. Po umówieniu się, kurier przyjedzie w ustalonym terminie po starą elektronikę. Towar, który dostarczy nam kurier przeliczymy, wycenimy, a po twojej akceptacji przekażemy pieniądze na wskazane konto. Wygodnie i bez wychodzenia z domu!

Zobacz również

To top