Pallad w elektronice – jakie produkty go posiadają?

Pallad w elektronice

Pallad to metal szlachetny, który wraz z biegiem czasu zyskuje coraz większą popularność i uznanie wśród szerokiego grona użytkowników. Dzieje się tak ze względu na wykazywane przez niego właściwości, jak również szerokie możliwości wykorzystania. Jakie produkty elektroniczne posiadają pallad? Jakie jest jego wykorzystanie? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Pallad – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Pallad jest jednym z najmłodszych metali szlachetnych. Odkryto go na początku XIX wieku, podczas wyodrębniania z surowej rudy platyny (dokładnie w 1803 roku, czego dokonał chemik William Hyde Wollaston). Zaliczany został do grupy platynowców. Metal posiada liczbę atomową 46, i symbol Pd. Stosowany jest jako zamiennik platyny (chociaż jego temperatura topnienia jest niższa, jest lżejszy, bardziej wytrzymały, i twardszy, jak również o wiele mniej gęsty). Cechuje się dużym połyskiem, jest srebrzystoszary. W wysokich temperaturach pallad staje się kowalny i ciągliwy. Po obróbce na zimno, szlachetny metal staje się nieprzeciętnie twardy. Co więcej, pallad jest bardzo łatwo rozpuszczalny w wodzie królewskiej, kwasie solnym, czy azotowym.

Co ciekawe, wartość rynkowa palladu, już dawno przewyższyła wartość złota. Ciekawostką jest, że pallad na samym początku uważano jednak za mało użyteczny pierwiastek. Sądzono, że jedynie zanieczyszcza rudy miedzi, cynku, czy złoża platyny.

Wykorzystanie w elektronice. Dlaczego pallad jest tak popularny?

Pallad jest tak niezwykle doceniany i poszukiwany m.in. ze względu na fakt, że jest to niezwykle pożądany składnik katalizatorów spalin. Nie jest to oczywiście jego jedyne wykorzystanie. Wszystko dzięki temu, że pallad wykazuje właściwości, które pozwalają na absorbcję tlenu oraz redukcję związków węgla. Oznacza to m.in., że pallad nie matowieje w powietrzu. Pozwala na przekształcenie nawet 80- 90% szkodliwych spalin (dwutlenek azotu, tlenek węgla, węglowodory) w nieszkodliwe gazy (para wodna, azot, dwutlenek węgla).

Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że pallad jest bardzo odporny na działanie korozji. Dzieje się tak ponieważ jest bardzo mało reaktywny. Co więcej, jest tak powszechne wykorzystywany, ponieważ jest niezwykle odporny na działanie wielu czynników zewnętrznych.

Pallad w stopie z niklem idealnie nadaje się do pokrywania złączy i elementów wykorzystywanych w elektronice użytkowej oraz w materiałach lutowniczych.

Produkty z najwyższą zawartością palladu

Pomimo tego, że pallad można napotkać w dużej ilości narzędzi, czy podzespołów, wyróżnić można kilka produktów, które mają najwyższą zawartość tego metalu szlachetnego. Z całą pewnością można wymienić układy scalone, elektrody, jednak niekwestionowany prym w ilości posiadanego palladu wykazują kondensatory palladowe. Przy użyciu palladu tworzone są również komponenty, które są wykorzystywane w komputerach, w telefonach komórkowych, czy w monitorach LCD. Pierwiastek na stałe zagościł także w elektronicznych częściach paneli słonecznych.

Kondensatory to niepozorne elementy elektroniczne, które są niezbędne w niemal każdym układzie. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie ładunku elektrycznego. Na parametry, jakie wykazują kondensatory, bardzo duży wpływ ma również materiał elektrod. W kondensatorach dedykowanych do wielkich częstotliwości, gdzie wymaga się małych strat, zastosowanie znajdują metale szlachetne, w tym oczywiście sam pallad, platyna, czy srebro. Jednymi z najbardziej szlachetnych są elektrody w 100% wykonane z palladu. Przede wszystkim są one w stanie znieść bardzo wysokie temperatury, dzięki czemu możliwe staje się maksymalne zagęszczenie materiału w wypalanych kondensatorach ceramicznych.

Samodzielne pozyskanie palladu z elektroniki – czy to możliwe?

W związku z tym, że naturalne źródła palladu znajdują się tylko w kilku miejscach na całym świecie (Kanada, Rosja, Zimbabwe), pierwiastek jest pozyskiwany drogą recyklingu z urządzeń elektronicznych, i nie tylko. Odzysk i ponowne przetworzenie palladu to powszechna praktyka. Czy jednak można wykonywać ją samodzielnie? Przez to, że jest to niezwykle cenny pierwiastek, coraz więcej osób poszukuję odpowiedzi na to pytanie. Z całą pewnością nie rekomenduje się odzysku przy użyciu domowych sposobów. By pallad mógł zostać na nowo wykorzystany, konieczne jest zastosowanie skomplikowanych procesów chemicznych, jak również mechanicznych. W praktyce oznacza to, że bez właściwych urządzeń, reakcji chemicznych, samodzielne próbny odzyskania palladu zakończą się fiaskiem. Profesjonalne marki zajmujące się odzyskiem palladu, w pierwszej kolejności oddzielają go od pozostałych stopów. Stosują w tym celu wysoką temperaturę, bądź substancje chemiczne. Cały proces jest żmudny, a praca musi być niezwykle precyzyjna, by ponownie móc przekazać odzyskany pallad do producentów.

Pallad w elektronice – podsumowanie

Jeśli posiadasz elektronikę z palladem, i chcesz zamienić ją na gotówkę, zapraszamy do szybkiej, sprawnej sprzedaży na naszej stronie internetowej Elektropaka.pl. To najdoskonalszy sposób na efektywną wymianę niepotrzebnej elektroniki na gotówkę, jak również przyczynienie się do ochrony środowiska naturalnego. Nie zwlekaj, i jeszcze dziś sprzedawaj zalegającą w domu, czy w firmie elektronikę, zapoznając się z ofertą naszego skupu.

Zobacz również

To top